۱۰ وسیله رایج سرطان زا در خانه‌ ها

تاریخ:دوشنبه 27 فروردین 1397-11:59 ب.ظ | نویسنده :بهترین وبلاگ Ž


اتاق خبر 24:

اولین قدم آن است که بدانیم کدام وسایل خطرناک هستند و باید تعویض شوند. در ادامه به ۱۰ وسیله‌ی رایج در خانه‌ها می‌پردازیم که ویژگی‌هایی سرطان زا دارند.

۱- کتاب‌های کتابخانه

عضویت در کتابخانه این امکان را می‌دهد تا به کتاب‌های بسیار زیادی که ممکن است قیمت بالایی داشته باشند دسترسی داشته باشیم. علاوه بر لکه‌های مواد غذایی و تار‌های مویی که در داخل این کتاب‌ها پیدا می‌شود، چیز بسیار بدتری هم وجود دارد.

طبق پژوهش ها، ممکن است برای استرلیزه کردن کتاب‌های کتابخانه‌ها از ماده‌ی اتیل اکساید استفاده شند که گازی بی رنگ و قابل اشتعال است و بوی شیرینی دارد که عامل سرطان شناخته می‌شود.

شاید بهتر باشد که به جای عضویت در کتابخانه، با خرید کتاب‌های نو از نویسندگان آن‌ها هم حمایت کنیم.

۲- باغچه

گاهی چیز‌های ناخوشایندی در زمین وجود دارد که می‌توانند به آب و خاک ما راه پیدا کنند.

دیوکسین یک ماده‌ی شیمیایی بسیار سمی است که در باغچه‌های ما به راحتی یافت می‌شود. اگر در باغچه‌ی خود سبزی می‌کارید باید بدانید که ممکن است سبزیجات به این ماده آلوده شوند، بنابراین تا جایی که ممکن است سبزیجات خود را بشویید.

۳- پیشخوان‌های گرانیتی کابینت‌ها

شکی نیست که با وجود پیشخوان گرانیتی کابینت ها، ارزش مادی خانه بالاتر به نظر می‌رسد، اما شاید این مسأله ارزش به خطر افتادن سلامتی تان را نداشته باشد.

رادون نوعی گاز رادیواکتیو است که از سنگ‌ها و خاک انتشار می‌یابد و در پیشخوان‌های گرانیتی هم می‌تواند وجود داشته باشد. این ماده‌ی شیمیایی خطر ابتلا به سرطان ریه را بالا می‌برد.

۴- مبل‌های راحتی

مبل‌های راحتی امروزه در خانه‌ی اغلب ما وجود دارند، اما اگر قصد داریم زمان زیادی را به نشستن بگذرانیم، شاید بهتر باشد از وسیله‌ای استفاده کنیم که به تدریج باعث مرگ ما نشود.

اغلب مبل‌های راحتی را با ماده‌ی کندساز (ماده‌ای که فعل و انفعال شیمیایی را کند می‌کند) قابل اشتعالی به نام TDCIPP اسپری می‌کنند که سرطان زا است. این ماده‌ی شیمیایی سمی به سادگی و با تماس و استنشاق وارد جریان خون می‌شود.

۵- محصولات شوینده

اغلب محصولات شوینده حاوی مواد خطرناکی مثل فرمالدهید، تریکلوسان، فتالات و سدیم هیدروکسید هستند.

در زمان استفاده از این محصولات، در معرض تنفس گاز‌های شیمایی آن‌ها قرار می‌گیرید. بعضی افراد بوی مواد شوینده‌ای مثل نرم کننده‌های لباس را دوست دارند، اما بهتر است قبل از آنکه این مواد سلامتی تان را بهخطر بیندازند استفاده از آن‌ها را متوقف و مواد طبیعی را جایگزین آن‌ها کنید.

۶- ظروف نچسب

وقتی دمای سطح ظروف نچسب از ۲۳۰ درجه‌ی سانتیگراد بگذرد، مواد شیمیایی سمی‌ای از ظرف آزاد می‌شود که وارد غذا و در نتیجه خون شما می‌شود و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

برای حفظ ایمنی، از ظروف چدنی برای پخت و پز استفاده کنید و آن را با آب گرم و اسفنج بشویید.

۷- پرده‌ها

بو‌های شدید به سطوحی مانند فرش‌ها و پرده‌ها به راحتی می‌چسبند و حتی ممکن است متوجه بوی آن‌ها نشویم. گندزدایی این وسایل آنقدر که تصور می‌کنید ساده نیست.

اگر پرده‌های خانه‌ی شما به مایع سمی‌ای آغشته شده باشد یا در معرض دود، رنگ و حتی مقدار زیادی گرد و غبار قرار گرفته باشد، بهتر است پرده‌ی جدیدی بخرید تا از تنفس کادمیم که ماده‌ای سرطان زا شناخته می‌شود جلوگیری کنید.

۸- ظروف پلاستیکی نگهداری غذا

ماده‌ی شیمیایی BPA که در ساخت پلاستیک سخت و شفاف استفاده می‌شود، در معرض حرارت می‌تواند وارد غذا شود و خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد. حتی اگر ظرف پلاستیکی خود را حرات ندهید، این ظروف می‌توانند با شست و شو هم اثری سمی داشته باشند. ظروف پلاستیکی خود را هر چند ماه یک بار تعویض کنید.

۹- عایق‌های قدیمی

اگرچه از پنبه‌های نسوز در گذشته استفاده می‌شد، اما ممکن است در خانه‌ای قدیمی زندگی کنید که عایق آن از پنبه‌ی نسوز ساخته شده باشد.

با فاسد شدن عایق خانه، این ماده‌ی سرطان زا وارد هوا می‌شود و به لباس‌ها و بقیه‌ی سطوح خانه مثل پرده ها، مبل‌های راحتی و فرش‌ها می‌چسبد.

۱۰- یخچال

ماده‌ی سرطان زای PCB در وسایل قدیمی، تجهیزات نورپردازی و وسایل الکتریکی وجود دارد. انباشت این ماده در بدن، خطر ابتلا به سرطان را بالا می‌برد.

در بسیاری از کشور‌های پیشرفته تولید صنعنتی ماده‌ی PCB متوقف شده، اما این ماده هنوز هم در محیط زیست وجود دارد. پیش از آنکه سلامتی تان به خطر افتد، وسایل قدیمی و به ویژه یخچال را تعویض کنید.

منبع: روزیاتولینک منبع

مطلب ۱۰ وسیله رایج سرطان زا در خانه‌ ها در سایت مفیدستان.


داغ کن - کلوب دات کام

روش آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان

تاریخ:سه شنبه 21 فروردین 1397-10:14 ق.ظ | نویسنده :بهترین وبلاگ Ž


والدین همیشه مهمترین دغدغه خود را در تربیت فرزند میبینند و کنترل خشم فرزندشان یکی از موارد مهم در مسیر آنهاست.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ شما چه خوشتان بیاید و چه نیاید، کلید مدیریت خشم بچه خودتان هستید. اما اگر تکنیک‌های این مطلب را به کار ببندید، همیشه اینطور نخواهد بود.

angry-child,آموزش کنترل خشم

هدفتان را مشخص کنید.

بیشتر والدین برای بچههای خود هدفهایی دارند. اما این هدفها اغلب به آموزش، ورزش و محبوبیت بچهها مربوط است تا به ویژگیهای شخصی یا عاطفی آنها. خیلی از پدر و مادرها فکر میکنند که این ویژگیها خود به خود پیدا خواهند شد، اما متاسفانه اشتباه میکنند.

کار بزرگ کردن یک بچهی غیرخشمگین را از همان روز اول تولد تبدیل به بخشی از شرح وظایف رسمی خود کنید و همیشه در خاطر نگه دارید.

فعال باشید.

فرزند شما چطور میتواند هیجان پیچیده‌ای مثل خشم را خود به خود یاد بگیرد؟ او نمی‌تواند و یاد هم نخواهد گرفت! برای اینکه مربی خوبی برای او باشید باید فعالانه خود را درگیر این کار بکنید.

فرزند شما به پشتیبانی، راهنمایی، درایت، دانش، صبر، پذیرش و مهارت شما احتیاج دارد. مربی نباید آسانگیر (بی اعتنا و بی توجه) یا بیتفاوت (از لحاظ عاطفی بی علاقه) باشد.

با فرزندتان بیپرده درباره احساسات خود حرف بزنید،

از جمله درباره‌ی خشم‌تان، و به او کمک کنید تا بفهمد که هیجانها و احساسات بخشی طبیعی از انساناند.

پیشاپیش فعال باشید.

معمولاً والدین پیش از مشاهدهی رفتار غلط فرزند خود (مثلاً بداخلاقی در فروشگاه) کاری نمیکنند، اما بعد از آن بچه‌ها را تنبیه میکنند.

این روش مراقبت از بچه‌ها، در بهترین شرایط روش واکنشی است: «تو فروشگاه خیلی بچه بدی شده بودی، پس باید بقیه روز رو بری تو اتاقت بمونی.»

به جای این کار وقتی میخواهید وارد فروشگاه بشوید، به فرزند خود یادآوری کنید که «ما داریم میرویم فروشگاه. قرارهایی را که با هم گذاشتیم یادته؟ یادت باشه همیشه جلوی چشم بمونی، ندویی، اگه گفتم نمیتونیم چیزی را بخریم و تو ناراحت شدی، به جای اینکه لگد بزنی و جیغ بکشی، فقط به مامان بگو که چه حسی داری، اگه به قرارهامون عمل نکنی، یک راست میرویم خونه. اما اگه رفتارت درست باشه، سر راهمون میرویم پارک! باشه؟»

تشویق کنید.

این کار را با تعریفکردن از رفتارهای خوب فرزندتان انجام دهید نه با دادن شیرینی. به او یاد بدهید که چطور دیگران را در نظر داشته باشد، و بعد وقتی به شما نشان میدهد که این خواسته شما را یاد گرفته است، باز تشویقش کنید.

بعد از اینکه کاری را به شکل بد انجام میدهد روی اهمیت عذرخواهی تاکید کنید. یاددادن عذرخواهی به کودکتان مانند یاددادن پذیرش مسئولیت رفتارش است.

به جای مسائل، روی راهحل مسائل تمرکز داشته باشید.

بچهها از والدین انتظار ندارند که به آنها بگویند شما مشکل دارید، انتظار (بیصبرانه) آنها این است که کسی به آنها بگوید چطور مشکل خود را برطرف کنند. وقتی به یک بچه خشمگین میگویید: «داد نزن! همه را داری ناراحت میکنی» مشکل او را (در اثر هر چیز که به وجود آمده باشد) برطرف نمیکنید.

ضمنا گفتن «داد نزن» راهی فراتر از صرفاً تخلیه خشم به او نشان نمیدهد. به جای این حرف به بچه خود بگویید «من میفهمم که مشکلت چقدر عصبانیت کرده، شاید اگه با صدای پایینتری به من بگی اون مشکل چیه، بتونم کمکت کنم.

مطمئنم اگر عصبانیتت تموم بشه دوتایی میتونیم مشکل تو را حل کنیم. خوب حالا میخواستی چی بهم بگی؟»

زود شروع کنید و حرف بزنید.

هرگز برای شروع به تربیت فرزندی که خشمگین نباشد زود نیست. گفتگوی عاطفی بین والدین و فرزندان زمانی شروع میشود که بچه ها حدود سه ماه دارند و از طریق ابراز هیجانهایی دربارهی چیزهایی که میخواهند شروع به «حرف زدن» میکنند.

بچه ها باهوشتر از آنی هستند که فکر میکنید. آنها به کلمات آرامش بخش پاسخ میدهند.

هرگز نباید این احساس را در او به وجود بیاورید که از خشم او میترسید.

این باعث خواهد شد که او یا برای جلوگیری از پریشانی شما احساسات خودش را سرکوب کند و یا بدتر از آن، از خشمش به عنوان وسیلهای برای کنترل شما و هرکس دیگر که در اطراف او هست استفاده کند.

ایجاد لحظه هایی برای درس دادن.

منتظر نمانید تاوضعی پیش بیاید که کودک شما خشمگین شود. پیشقدم شوید و فرصتهایی ایجاد کنید تااو بتواند برخورد با احساسات منفی را یاد بگیرد. برای این کار یکی از راههای زیررا انتخاب کنید:

با کودک خود بازی کنید و عمدا نگذارید برنده شود.

بعد از او بپرسید «وقتی برنده نمیشی چه حسی داری؟ عصبانی میشی؟ فکر میکنی وقتی اونای دیگه برنده نمیشن چه حسی دارن؟ عصبانی میشن؟ فکر میکنی وقتی که تو عصبانی میشی چهکار باید بکنیم؟ فکر میکنی در مورد عصبانیشدن اونای دیگه باید چهکار کنیم؟» جوابها مهم نیست.

منظور فقط این است که او به این سئوالات فکر کند.

وضعیتی را برای کودک خود به نمایش بگذارید که در آن از بعضی از اصول اخلاقی تخطی میشود؛

بازی منصفانه یا صداقت. از او بپرسید در مورد کسی که با او غیرمنصفانه برخورد شود یا دروغ گفته شود چه فکر میکند. فکر میکند که آن شخص باید عصبانی شود؟ آیا فکر میکند که عصبانیت آن شخص توجیه دارد؟ از او بپرسید برای احساســـــات آن شخص چه باید کرد.

از کودک خود بخواهید وانمود کند عصبانی است و بعد وانمود کند که به احساسات کسی آسیب میزند.

به کسی که میخواهد اذیت کند چه میگوید؟ از او بپرسید فکر میکنی حرفهای خشمگینانه ی تو باعث چه احساسی در آن شخص خواهد شد؟

نقش مثبت داشته باشید.

نمی‌توانید کاری را که خودتان نمی‌کنید به دیگری یاد بدهید! اگر نتوانید رفتار خودتان را کنترل کنید و چطور می‌توانید انتظار داشته باشید فرزندتان این کار را بکند؟ چه خوش‌تان بیاید و چه نیاید، شما مدل اولیه‌ی فرزند خود هستید.

پس وقتی می‌خواهید مربیگری او را به عهده بگیرید، باید از خودتان شروع کنیدلینک منبع

مطلب روش آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان در سایت مفیدستان.


داغ کن - کلوب دات کام
Admin Logo
themebox Logo
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic